News


23 listopada 2020

Zapraszamy na 32. Peneplena Travel Festival …

Z przykrością informujemy, że tegoroczna, grudniowa edycja Chorzowskiego Tygodnia Podróży – 32. Peneplena Travel Festival nie odbędzie się z powodu epidemii COVID-19. Na spotkania z przygodą zapraszamy późną jesienią 2021 r.
Wszystkim żądnym poznawania świata życzymy prawdziwego, osobistego, bezpiecznego i zdrowego podróżowania w 2021 roku. Do zobaczenia.

Peneplena


13 listopada 2019

31. Peneplena Travel Festival – regulamin 8. Konkursu Fotograficznego

Zapraszamy uczniów do udziału w ósmej edycji konkursu fotograficznego “Mój kraj w moim obiektywie”, promującego turystykę krajową i poznawanie Polski. W tym roku przewodnim tematem jest degradacja środowiska naturalnego w naszym kraju. Temat jest szeroki – dotyczy wpływu człowieka na stan atmosfery, hydrosfery, biosfery oraz przekształcanie naturalnego ukształtowania powierzchni w formy antropogeniczne.
Czytaj dalej …

Peneplena


5 listopada 2019

Podróże – Patriotyzm – Pomaganie

5 listopada 2019 w Miejskim Domu Kultury „Batory” w Chorzowie Anastazja Buczek, Filip Mierzwiński i Przemysław Fabjański opowiadali chorzowskim seniorom o bohaterstwie indyjskich maharadżów, ratujących polskie dzieci w czasie II wojny światowej a także o niezwykłym człowieku – architekcie wolności i największym autorytecie XX wieku – Mahatmie Gandhim, człowieku który zmienił oblicze świata, w tym Polski.
Czytaj dalej …

Przemysław Fabjański


26 października 2019

Kongres Oświaty w Katowicach

25 i 26 października odbywał się w Katowicach Kongres Oświaty. Udział w nim zaznaczyli nauczyciele Słowaka. Dr Sabina Skałka-Gawlik i Przemysław Fabjański, w czasie prowadzonych według formuły open space zajęć mówili o szkolnych mediach oraz podróżach i wolontariacie, jako alternatywnej metodzie wychowania młodzieży,

Gospodarzem konferencji był Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Przemysław Fabjański


17 października 2019

Indyjska Sesja Naukowa w 150. rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego

15 i 16 października 2019 r. odbyła się Indyjska Sesja Naukowa zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Klub Miłośników Historii i Koło Geografów „Peneplena” z Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Czytaj dalej …

Przemysław Fabjański


3 października 2019

41. RAJD SŁOWAKA – Gra „Plemiona i narody”

Wybrane losowo plemiona i narody świata – ich kultura, sztuka, tradycje, wiedza, a także miejsce we współczesności. Czy kontakt z cywilizacją doprowadził do zaniku ich języka? A może stali się nieodłączną częścią państw, których tereny zamieszkują? Są ignorowani, prześladowani, czy ich kultura jest wspierana, a dorobek chroniony? Może stanowią dziś wizytówkę swoich rodzinnych ziem? Wasze zadanie: opowiedzieć nam o nich!

Czytaj dalej …

Peneplena


2 października 2019

41. RAJD SŁOWAKA – Autokary, trasy, opiekunowie, przewodnicy

Czytaj dalej …

Peneplena


20 września 2019

41. Rajd Słowaka. Zapraszamy w Beskidy 5 października

Koło Geografów „Peneplena”, Dyrektor Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka mają zaszczyt zaprosić w sobotę 5 października 2019 r. na XLI Rajd Słowaka.

Rajd Słowaka to najstarsza z imprez organizowanych do tej pory w chorzowskim Słowaku. Pierwsza edycja, której pomysłodawcami byli Prof. Krystian Cichowski oraz ś.p. Prof. Krystyna Halaba odbyła się w listopadzie 1978 roku.
Czytaj dalej …

Peneplena


11 lipca 2019

Ruszyła XVIII Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2019”

Dzisiaj, 11 lipca 2019 r. o godzinie 1200, po niemal dwuletnich przygotowaniach, wyruszy z Chorzowa XVIII Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie 2019”. W czasie ponad siedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 23-osobowa uczniów, absolwentów, nauczycieli chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno kulturowe największej demokracji świata.

Czytaj dalej …

Peneplena


19 listopada 2018

30. Peneplena Travel Festival – regulamin 7. Konkursu Fotograficznego

Koło Geografów Peneplena – organizator 30.-go Peneplena Travel Festivalu – XII Chorzowskiego Tygodnia Podróży, zaprasza uczniów AZSO do udziału w 7. Konkursie fotograficznym „Mój kraj w moim obiektywie” (kategoria – „Polska 1918-2018”).

Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z regulaminem konkursu

Peneplena


27 września 2018

40. Rajd Słowaka podział

W sobotę 6.10.2018 r., startujemy o godz. 645 spod AKS Centrum Handlowe Chorzów. Trasy rajdu krótkie ale atrakcyjne – ich przebieg znajdziecie w regulaminie:
https://peneplena.pl/wp-content/uploads/2018/09/REGULAMIN-40.-Rajdu-Słowaka.pdf
Czytaj dalej …

Julia Greiner


3 października 2017

39. Rajd Słowaka – Soblówka

39._RAJD SŁOWAKA – REGULAMIN

39. RAJD SŁOWAKA – AUTOKARY , TRASY, GRUPY, OPIEKUNOWIE, PRZEWODNICY

Peneplena


16 grudnia 2014

Wigilia podróżników Słowaka

W najbliższą sobotę (20 grudnia o 1700) spotkają się podróżujący Absolwenci i Uczniowie Słowaka. Serdecznie zapraszamy na globtroterski opłatek. Na wigilijnym stole pojawi się między innymi „fish Sri Lankan style” z mlekiem kokosowym i tamaryndowcem i „Kerala fish” z mango. Zgłoszenia (wraz z jednoczesną wpłatą 20 złotych) przyjmuje do środy, 17.12 Julia Greiner.
Zapraszamy do pracowni geograficznej.

Julia Greiner


17 lipca 2014

Zaproszenie na XVI Szkolną Wyprawę Geograficzną

Rozpoczynamy przygotowania organizacyjne do XVI Szkolnej Wyprawy Geograficznej w 2015 roku. Prace nad przedsięwzięciem są w stadium przygotowawczym, ale jak wiadomo projekt organizowany w naszej szkole od niemal ćwierćwiecza wymaga od jego organizatorów i potencjalnych uczestników wielomiesięcznej ciężkiej pracy (i o to chodzi!), polegającej na aktywnym uczestnictwie w działaniach Koła Geografów i wykazywaniu ponadprzeciętnych zainteresowań geografią poznawczą.

Czytaj dalej …

Peneplena


9 lipca 2013

Sponsorzy

Dziękujemy sponsorom i osobom prywatnym za wsparcie materialne oraz sprzęt na XV Szkolną Wyprawę Geograficzną.

Lista firm i osób, które udzieliły nam pomocy finansowej i rzeczowej znajduje się pod adresem: LINK

Peneplena


5 lipca 2013

Opłatkowe spotkanie podróżników ze Słowaka

21 grudnia (sobota) o 18.00 spotkają się podróżujący Absolwenci i Uczniowie Słowaka. Serdecznie zapraszamy na globtroterski opłatek. Na wigilijnym stole pojawi się między innymi „fish Sri Lankan style”. Zgłoszenia (wraz z jednoczesną wpłatą 20 złotych) przyjmuje do poniedziałku (16.12) sekretariat AZSO lub Julia Greiner.

Peneplena


13 listopada 2012

Diwali Mubarak!

Indyjsko-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury (IPCC), Centrum Sztuki Współczesnej Solvay oraz Koło Geografów „Peneplena” w AZSO mają przyjemność zaprosić Państwa na obchody Święta Świateł „Diwali” w dniu 14 listopada o godz. 19:00, w krakowskim Solvay’u, ul. Zakopiańska 62.

W programie:

  • Taniec indyjski w wykonaniu grupy „TAAL” z Chorzowa
  • polski taniec ludowy w wykonaniu grupy „PRZYGODA”
  • taniec Bollywood w wykonaniu grupy „MOH LENA”
  • taniec indyjski w wykonaniu grupy „SAATHI”
  • wystawa fotografii BARWY INDII (Muzeum Miejskie SZTYGARKA w Dąbrowie Górniczej )
  • kuchnia indyjska – restauracja „Hot Chilli”.

Wstęp wolny

Sylwia Palgan


20 września 2012

Warunki udziału w XV Szkolnej Wyprawie Geograficznej w 2013 roku

Trwają przygotowania organizacyjne do XV Szkolnej Wyprawy Geograficznej. Prace nad tym niezwykłym przedsięwzięciem są w stadium przygotowawczym, ale jak wiadomo projekt organizowany w naszej szkole od dwudziestu jeden lat wymaga od jego organizatorów i potencjalnych uczestników wielomiesięcznej ciężkiej pracy (i o to chodzi!), polegającej na aktywnym uczestnictwie w działaniach Koła Geografów i wykazywaniu zainteresowań geografią poznawczą.

Czytaj dalej …

Sylwia Palgan


10 września 2012

Wyprawa geograficzna do Azji w 2013 roku

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza na środowe spotkania do sali geograficznej AZSO. Spotykamy się o godzinie 15.15. Najbliższe spotkanie poświęcone będzie organizacji XV Szkolnej Wyprawy Geograficznej w 2013 roku oraz zbliżającemu się Rajdowi Słowaka. Lista kandydatów do wzięcia udziału w tym niezwykłym przedsięwzięciu, jakim jest wyprawa, jest już ustalona jeśli chodzi o klasy II-III. Czekamy zatem na uczniów klas pierwszych.

Sylwia Palgan


26 czerwca 2012

Przedwyprawowo – przedwakacyjne spotkanie Koła Geografów

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza wszystkich członków i sympatyków na spotkanie poświęcone organizacji XV Szkolnej Wyprawy Geograficznej w 2013 roku. Początek w środę o godzinie 13.15 w sali geograficznej.

Sylwia Palgan


12 grudnia 2011

Odszedł Sebastian

W piątek, po ciężkiej chorobie zmarł jeden z naszych Przyjaciół, uczestnik X Szkolnej Wyprawy Geograficznej, Sebastian Mikicki. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 14.12.2011 r. o godzinie 10.00 w kościele św. Marcina w Starych Tarnowicach.

Przemysław Fabjański


8 grudnia 2011

Dziękuję Wam za 20 lat niesamowitych przygód

W sobotę 3 grudnia w chorzowskiej restauracji „Rebelia” obchodziliśmy 20-lecie szkolnych wypraw geograficznych, zapoczątkowanych w styczniu 1991 roku. W ich trakcie przemierzyliśmy niemal pół miliona kilometrów, co oznacza, że ponad dziesięciokrotnie okrążyliśmy naszą planetę. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy wszystkich czternastu wypraw szkolnych oraz naszych wspólnych podróży absolwenckich. Było nas tak wielu.

Serdecznie dziękuję Wam, drodzy Absolwenci i Uczniowie Słowaka za wszystkie przemiłe chwile spędzone w ciągu tych dwóch dekad i za ten grudniowy, wzruszający wieczór.

Życzę Wam wielu wspaniałych podróży, spotkań z ludźmi pod różnymi szerokościami geograficznymi oraz Wesołych Świąt i pomyślności w Nowym Roku.

Przemysław Fabjański


6 lipca 2011

Dziękujemy – Mahadsanid za datki na pomoc ofiarom suszy w Somalii

W dniach 28.11-2.12.2011 r. Licealiści Słowaka, członkowie Koła Geografów „Peneplena” i jednocześnie wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej, na podstawie Decyzji Nr 227/2011 Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3.10.2011 r. a także zgody Dyrektora Chorzowskiego Centrum Kultury oraz zgody Dyrektora Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, przeprowadzili zbiórkę publiczną w czasie 23. Peneplena Travel Festivalu. Zebrane do puszek kwestarskich środki przeznaczone zostaną na pomoc ofiarom klęski suszy w Somalii w Afryce Wschodniej.

Komisja w składzie: Bożena Kiełbowicz, Julia Greiner, Przemysław Fabjański, Magdalena Konarska, Katarzyna Kramczyńska i Sandra Piaszczyńska, stwierdza, iż w wyniku kwesty zebrano kwotę 1.048,42 zł (słownie: jeden tysiąc czterdzieści osiem złotych i czterdzieści dwa grosze).

Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy.

Peneplena


1 lipca 2011

20 lat szkolnych wypraw geograficznych Słowaka

W styczniu 1991 roku roku ruszyła na „podbój Azji” I Szkolna Wyprawa Geograficzna „Indie – Nepal – Himalaje ’91”. Od zdobycia pięciotysięcznika Tsergo Ri minęły już dwie dekady a dorobek podróżniczy Koła Geografów „Peneplena” stał się (zupełnie niespodziewanie) imponujący: czternaście wypraw szkolnych, ponad pół miliona przemierzonych kilometrów, udział w akcjach humanitarnych, wyprawy absolwntów, a ostanio także nauczycieli i przyjaciół, wystawy fotograficzne oraz dziesiątki odczytów w kraju i zagranicą. Najważniejszym jednak efektem zapoczątkowanych dwadzieścia lat temu pozakontynentalnych wyjazdów jest wykształcenie setek absolwentów, którzy zarażeni podróżniczym wirusem przenoszą go na swoich przyjaciół powiększając lawinowo przyrastające grono pozytywnie zakręconych wędrowców, uczących później swych starszych i młodszych przyjaciół otwartego spojrzenia na świat.

20-lecie wypraw stało się okazją do spotkania, zarówno podróżniczych wyjadaczy jak i świeżo upieczonych adeptów, na które serdecznie zapraszamy wszystkich uczestników wypraw uczniowskich i absolwenckich po zakończeniu 23. Peneplena Travel Fesival’u. Przynieście z sobą zdjęcia (najlepiej w formie cyfrowej) i odkurzone wspomnienia. Zgłoszenia przyjmujemy do piątku 18 listopada 2011 a ich potwierdzeniem jest dokonanie wpłaty w wysokości 20 zł na konto:

Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka

81 1050 1243 1000 0022 0696 9467

z dopiskiem: Peneplena

Dodatkowych informacji udzielają: Przemysław Fabjański (tel. 32 2411712) i Julia Greiner (508143774). Zapraszamy w sobotę 3 grudnia 2011 o godzinie 18.00 roku do Restauracji „Rebelia smaku” w Chorzowie przy ul. Jana III Sobieskiego 12.

Peneplena