25. PTF


2 grudnia 2013

25. Peneplena Travel Festival 9-13 grudnia 2013 r.

Już po raz dwudziesty piąty Koło Geografów Peneplena w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie organizuje pod egidą Dyrektora Przemysława Fabjańskiego i Julii Greiner, podróżnicze retrospekcje pod nazwą 25. Peneplena Travel Festival ? VII Chorzowski Tydzień Podróży, na który niniejszym mają zaszczyt zaprosić wszystkich ciekawych świata.

Celem projektu jest jak zawsze przybliżanie piękna otaczającego nas środowiska, kształtowanie pasji poznawczych, postaw proekologicznych, nauka tolerancji i kreowanie postaw otwartych ? przeciwstawiających się wszelkim przejawom ksenofobii i uprzedzeń narodowych bądź religijnych. W czasie spotkań z osobami parającymi się aktywnym poznawaniem świata przekazywane są treści naukowe: geograficzne, przyrodnicze, historyczne, socjologiczne oraz wychowawcze, a także ciekawostki i anegdoty z podróży ? tych dalekich i tych bliskich.

25. Peneplena Travel Festival, pod naukowym patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego, odbędzie się w dniach 9-13 grudnia 2013 roku. Gospodarzem spotkań z przygodą w dniu 10 grudnia jest Chorzowskie Centrum Kultury. W pozostałe popołudnia (już o godzinie 16.00) zapraszamy do Auli Krzemienieckiej Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.

Program festiwalu:
09.12 (poniedziałek) – AZSO ul. Dąbrowskiego 36
12:00 – ?Miejsca bliskie a nieznane? – spacer po Chorzowie (zbiórka Plac Św. Jana)
16:00 – Krzysztof Rąpała ?Góry ognia ? wulkany Indonezji?
17:15 – Wernisaż fotoekspozycji z wyprawy Słowaka do Indii ?13-15-46?
17:30 – Piotr Tutaj ?El viaje por Andes, czyli śladem Inków i konkwistadorów”

10.12 (wtorek) – ChCK ul. Sienkiewicza 4
16:00 – Marcin Zwoliński – ?Good morning Vietnam- good night Angkor, czyli Wietnam i Kambodża w pigułce?
17:15 – „Smaki Azji” ? degustacja potraw przygotowanych przez restaurację Hurry Curry
17:45 – Janusz Majer – ?Tajemnicza góra Mayer Kangri na płaskowyżu tybetańskim. Czy możliwe są obecnie „odkrycia geograficzne?”

11.12 (środa) AZSO ul. Dąbrowskiego 36
10:20-15:05 Podróżniczy Maraton Słowaka:
– 10:20-12.10 – „Goście Słowaka o sobie” – o swoich krajach opowiadają uczniowie ze szkół w Taipei (Tajwan), Suonenjoki (Finlandia) i Lizbony (Portugalia), uczęszczający do I LO w ramach programów międzynarodowych;
– 12.30-15.05 – „Restauracja pod Globusem” – o swoich krajach opowiadają uczniowie Słowaka (Ario i Julian Narimany Kojour – Iran, Natasza Sztyler-Barboza – Meksyk, Orest Tereszczuk – Ukraina, Malik Aimeur – Algieria, Klaudia Dang Anh i Truong Giang Can – Wietnam, Piotr Walker – Australia);
16:00 – Maciej Kołodziejczyk – ?Nie tylko Ziemia Święta ? parki narodowe i rezerwaty Izraela i Palestyny?
17:15 – Wernisaż fotowystawy ?Birma – kraj, który uczy się mówić”
17:30 – Grażyna Kokott-Sikora, Marcin Cichoń – ?Birma – ubóstwo w cieniu pagód”

12.12 (czwartek) AZSO ul. Dąbrowskiego 36
16:00 – Wojciech Grzesiok – ?Po czterokroć Kirgizja – marzenie o własnej górze?
17:30 – Tomasz Zocłoński – ?Cypr grecki i turecki?

13.12 (piątek) AZSO ul. Dąbrowskiego 36
16:30 – Smaki Indii ? degustacja potraw
17:00 – Przemysław Fabjański ?Indie ? monsunowe wspomnienia? (relacja z XV Szkolnej Wyprawy Geograficznej „Indie 2013”)

Wśród imprez towarzyszących znalazły się między innymi: degustacja wyśmienitych azjatyckich specjałów przygotowanych przez Restaurację Hurry Curry z Katowic oraz absolwentów i uczniów z Koła Geografów Peneplena, wystawy zdjęć podróżniczych oraz konkurs fotograficzny, którego regulamin, podobnie jak inne informacje o festiwalu, znajdują się na stronie www.peneplena.pl/ptf.

Bilety na Podróżniczy Maraton Słowaka (gratis) rozprowadzane będą wyłącznie na popołudniowych spotkaniach w poniedziałek i wtorek (9 i 10.12).
Zapraszamy.

Sylwia Palgan


2 lipca 2013

„Mój kraj w moim obiektywie”

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza uczniów Słowaka do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym ?Mój kraj w moim obiektywie?, w tym roku – w kategorii ?Dziedzictwo kulturowe Polski?. Organizatorem jest Koło Geografów ?Peneplena? w Akademickim Zespole Szkół
Ogólnokształcących w Chorzowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka.
Celem Konkursu jest pokazanie i promowanie dziedzictwa kulturowego Polski oraz prezentacja dotychczasowych osiągnięć i prac uczniów AZSO. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.peneplena.pl/ptf/.
Na zwycięzcę czeka cenna nagroda, ufundowana przez jednego z naszych sponsorów. Termin składania prac upływa 6 grudnia 2013 r.

Peneplena