Prelekcje


26 października 2019

Kongres Oświaty w Katowicach

25 i 26 października odbywał się w Katowicach Kongres Oświaty. Udział w nim zaznaczyli nauczyciele Słowaka. Dr Sabina Skałka-Gawlik i Przemysław Fabjański, w czasie prowadzonych według formuły open space zajęć mówili o szkolnych mediach oraz podróżach i wolontariacie, jako alternatywnej metodzie wychowania młodzieży,

Gospodarzem konferencji był Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Przemysław Fabjański


17 października 2019

Indyjska Sesja Naukowa w 150. rocznicę urodzin Mahatmy Gandhiego

15 i 16 października 2019 r. odbyła się Indyjska Sesja Naukowa zorganizowana wspólnie przez Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Klub Miłośników Historii i Koło Geografów „Peneplena” z Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Czytaj dalej …

Przemysław Fabjański


21 listopada 2017

Indyjski slideshow w katowickim Klubie „Namaste”

„Śladami młodych po Indiach” to tytuł odczytu, który poprowadzą uczestnicy 17. Szkolnej Wyprawy Geograficznej w znanym katowickim Klubie Podróżnika „Namaste”. Zapraszamy w środę 22 listopada o godzinie 1900.

Peneplena


Wyprawa do…. Akademii Górniczo-Hutniczej

Serdecznie zapraszamy naszych absolwentów studiujących lub mieszkających w Krakowie na spotkanie z uczestnikami 17. Szkolnej Wyprawy Geograficznej „Indie 2017”. Rozpocznie się ono 21 listopada 2017 r. o godzinie 1800 w siedzibie Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica.

Peneplena


23 lipca 2015

250.000 kilometrów przez Indie

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza na wirtualną podróż po największej demokracji świata – od Ladakhu po Tamilnadu, od Radźasthanu po Arunaćal. O kraju Gandhiego opowiadać będzie Przemysław Fabjański – Wiceprezydent Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury. Początek w środę o godzinie 1515 w pracowni geograficzno-podróżniczej AZSO (s. 213).

Peneplena


20 lipca 2015

Z wizytą u Beduinów

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza na ilustrowany slajdami odczyt Kordiana Gleicha. Nasz Absolwent zabierze nas w podróż do przepięknej, pustynnej, pełnej starożytnych zabytków i jak wszędzie gościnnych muzułmanów Jordanii. Początek w pracowni geograficzno-podróżniczej AZSO (s. 213) w środę 21.10 o godzinie 1515.

Peneplena


25 lipca 2014

Autoprezentacja – dress code – body language

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza w najbliższą środę (26.11) wszystkich zainteresowanych pozyskiwaniem środków na realizację projektów na warsztaty „Autoprezentacja, dress code, body language”, które poprowadzi Pan Marek K. Oleś. Początek w pracowni geograficznej o godzinie 1515.

Peneplena


11 lipca 2014

W kraju dalajlamów

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza we wtorek o godzinie 1515 na spotkanie z Olą Krawiec, która opowie o swej podróży po Tybecie i okupujących go Chinach.

Peneplena


10 lipca 2014

Kolory Azji – nie tylko w Słowaku

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza we wtorek (13.05.2014) o godzinie 1515 na fotograficzną relację z nauczycielskiego wyjazdu do Singapuru, Kambodży i Tajlandii, który odbył się w czasie ferii zimowych. O swoich wrażeniach i przygodach opowiadać będą uczestnicy tej wspaniałej eskapady.

Tego samego dnia o godzinie 1800 zapraszamy do Klubu Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Młodzieżowej na wernisaż fotografii Pani Urszuli Wilk – absolwentki Słowaka pt. „Kolory Azji”.

Peneplena


2 lipca 2014

„Czy Złota Ziemia znów będzie złota…” – wykład dla geografów i historyków

Uczniów przystępujących do egzaminu z geografii, historii lub WOS a także członków Koła Geografów zapraszam na wykład Pana dr. Michała Lubiny z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Czy Złota Ziemia znów będzie złota? Birmy powrót do świata”. początek wykładu w dniu 3 kwietnia o godzinie 1325.
Po wykładzie będzie można nabyć (zamówić) najnowsze książki naszego Absolwenta jak również poznać specyfikę studiów w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Peneplena


19 maja 2014

Sawasdee Thailand

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza na podróż do Kraju Wolnych Ludzi. Zbiórka we wtorek 20 maja o godzinie 1515 w sali 205. W trakcie wyprawy zwiedzimy między innymi miasto o najdłuższej nazwie na świecie – Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit.

Sylwia Palgan


10 stycznia 2014

Zmiana terminu – Maths For Live czyli Słowak w Tanzani

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza nauczycieli i uczniów na spotkanie z naszą Absolwentką panią dr Jolantą Kazak, która opowie o Tanzanii i nauczaniu matematyki w tym kraju w ramach pracy misyjnej. Początek we wtorek 4 lutego o godzinie 1515 w pracowni geograficznej. Za zmianę terminu przepraszamy.

Sylwia Palgan


7 stycznia 2014

Maths for live, czyli Słowak w Tanzanii

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza nauczycieli i uczniów na spotkanie z naszą Absolwentką panią dr Jolantą Kazak, która opowie o Tanzanii i nauczaniu matematyki w tym kraju w ramach pracy misyjnej. Początek w najbliższy poniedziałek o godzinie 1515 w pracowni geograficznej.

Sylwia Palgan


27 lipca 2013

Diwali w Chorzowie

W imieniu Dyrektora Miejskiego Domu Kultury „Batory”, Koło Geografów „Peneplena”zaprasza na wieczór indyjski z okazji obchodów święta świateł DIWALI, który odbędzie się dnia 27 listopada 2013 roku o godz. 1900 w Miejskim Domu Kultury „Batory” (ul. Stefana Batorego 6, Chorzów).
Święto Diwali albo Dipawali obchodzone jest przeważnie w listopadzie lub pod koniec października. Sanskryckie słowo dipawali oznacza rząd lamp (od słów dipa – lampa oraz awali – rząd) i odnosi się do lampek oliwnych z wypalanej gliny, które są zapalane przed każdym domem na powitanie Lakszmi, bogini szczęścia i dobrobytu. Lampki symbolizują zwycięstwo światła nad ciemnością, dobra nad złem. Oprawę święta wzbogacają sztuczne ognie i dekoracje kwiatowe. Diwali jest obchodzone z rozmachem, towarzyszą mu liczne imprezy kulturalne. Diwali celebrowane jest przez ponad półtora miliarda ludzi na całym świecie, zatem jest jednym z najbardziej popularnych i pewnie najbardziej kolorowym i radosnym świętem na świecie. Stanowi ono okazję do spotkania w gronie rodziny i przyjaciół, których obdarowuje się słodyczami.

Peneplena


22 kwietnia 2013

Good morning Vietnam, czyli Indochiny w pigułce

Koło Geografów „Peneplena”, przygotowujące kolejną, piętnastą już wyprawę geograficzną, zaprasza w środę 25 kwietnia o godzinie 1515 na spotkanie z absolwentem Słowaka, podróżnikiem Panem Marcinem Zwolińskim, który zabierze nas w slajdową podróż do Wietnamu i Kambodży.

Zapraszamy do pracowni geograficznej, w szczególności uczniów przystępujacych do matury z historii, geografii lub WOS.

Sylwia Palgan


18 marca 2013

XI Festiwalu Slajdów Podróżniczych w Katowicach

Koło Geografów „Peneplena” serdecznie zaprasza na XI edycję Festiwalu Slajdów Podróżniczych w Katowicach. Festiwal odbędzie się w dniach 21-25 marca 2013r.

Sylwia Palgan


Indie Północne w pigułce.

Klub Podróżników Namaste zaprasza w wtorek 26 marca o godzinie 1800 na pokaz slajdów i opowieść Marcina Zwolińskiego. Tematem spotkania będą Indnie Północne z Ladhakiem i wspinaczka na Stok Kangri. Wstęp wolny.

Ladakh – „kraina przełęczy” zwana Małym Tybetem – trekking doliną Markha oraz wspinaczka na Stok Kangri. Varanasi – rytualne kąpiele w świętym mieści wyznawców hinduizmu. Indyjski Złoty Trójkąt oraz fortece Radzastanu, a na zakończenie filmowe kadry w stolicy Bollywood? to wszystko, a nawet więcej?

Więcej informacji

Sylwia Palgan


Gruzja i Turcja – nieznane oblicze.

Koło Geografów ” Peneplena” serdecznie zaprasza na wędrówkę po Gruzji i Turcji, którą przybliży nam Marcin Cichoń. Spotkanie z naszym absolwentem odbędzie się 21.03 o godz. 1900 w znanej nam już

Sylwia Palgan


4 lutego 2013

Indonezja okiem wolontariusza, czyli coś dla studenta medycyny …

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza w najbliższą środę o godzinie 1515 na spotkanie z Adą Suchanek – absolwentką Słowaka, uczestniczką XIII Szkolnej Wyprawy Geograficznej na odczyt pt. „Yogyakarta, Borobudur, Prambanan, czyli Indonezja okiem wolontariusza”. Odczyt bedzie dotyczył przygody w ramach International Dental Summer organizowanego przez Uniwersytet w Yogyakarcie – kulturalnej stolicy Indonezji. Szczególnie gorąco zapraszamy uczniów wiążących swą przyszłość z medycyną.

Sylwia Palgan


28 stycznia 2013

Metropolie i rajskie plaże

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza do Malezji i Singapuru. Oba kraje zwiedzać będziemy pod przewodnictwem Pani Profesor Beaty Olech-Harężlak. Wielbicieli specjałów kuchni południowo-wschodniej Azji czeka ostra niespodzianka. Początek w środę 30.01 w sali 213 o godzinie 1515.
Selamat tinggal!

Sylwia Palgan


20 listopada 2012

Nauka pod żaglami Fryderyka Chopina

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza uczniów zainteresowanych udziałem w rejsach żeglarskich połączonych z nauką szkolną w ramach programu „Niebieska Szkoła”. Początek w środę o 1515 w pracowni geograficznej.

Rodziców zainteresowanych uczniów zapraszamy w czwartek, przed spotkaniami rodzicielskimi do Auli Krzemienieckiej (s. 401, godz. 1730).

Sylwia Palgan


13 listopada 2012

Tatry Polskie w obiektywie Profesora Jana Swadźby

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza na wirtualną wędrówkę po polskiej części Tatr. Naszym przewodnikiem będzie wieloletni, wybitny Profesor Słowaka, matematyk, wychowawca i znawca Tatr. Początek w środę o godzinie 1515 w pracowni geograficznej AZSO.

Sylwia Palgan


10 października 2012

Beskid Wyspowy – ziemia nieznana

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza do Chorzowskiego Centrum Kultury na spotkanie z Panem Dariuszem Gackiem, autorem nowego przewodnika po Beskidzie Wyspowym. Spotkanie rozpocznie się 11 października (czwartek) o godzinie 1700 w małej sali ChCK.

Sylwia Palgan


20 lipca 2012

X Festiwal Slajdów Podróżniczych

Zapraszamy na X Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach w dniach 21 – 26 marca 2012r.

Peneplena


17 lipca 2012

Festiwal Ciekawych Świata im. Alfreda Szklarskiego

W setną rocznicę urodzin autora czytanych przez pokolenia „Tomków”, Koło Geografów „Peneplena” w imieniu organizatorów: Rebel Garden oraz stowarzyszeń „Garuda” i „Otwarty Śląsk”, zaprasza na Festiwal Ciekawych świata im. Alfreda Szklarskiego, który odbędzie sie w dniach 20-22 stycznia 2012 r. w Rebel Garden w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku (obok bramy ZOO). Program festiwalu przedstawia sie następująco:

Czytaj dalej …

Peneplena


10 lipca 2012

Odkrywajmy piękno Beskidów

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza w środę (14.03.2012, godz. 1515, sala 213) na prelekcję Krzysztofa Krawca ze Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich „Harnasie” pt. „Odkrywajmy piękno Beskidów, czyli Beskidy znane i mniej znane”.

Zainteresowani zdobyciem uprawnień przewodnika beskidzkiego będą mogli uzyskać wszelkie niezbędne informacje.

Peneplena


26 czerwca 2012

Rhythms of Bollywood

Indyjsko-Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kultury oraz Koło Geografów „Peneplena” zapraszają do Domu Kultury „Batory” na niezwykłą bollywoodzką, taneczno-filmową podróż w czasie pt. „Rhythms of Bollywood”. Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie MDK. Dla chcących zasmakować indyjskich specjałów, polecamy przysmaki przygotowane przez Restaurację „Bombay Tandoori” z Sosnowca. Koncert w wykonaniu Zespołu Tańca Indyjskiego „Taal” rozpocznie się o godzinie 1800 w czwartek 28.06.2012.

Wcześniej Jej Ekscelencja Ambasador Republiki Indii Pani Monika Kapil Mohta spotka się z Prezydentem Miasta Andrzejem Kotalą, Zastępca Prezydenta Wiesławem Cięzkowskim, Honorowym Konsulem Republiki Bangladeszu Omarem Faruque, Prezydentem oraz Wiceprezydentem Indo-Polish Cultural Committee Panami Umeshem Nautyialem i Przemysławem Fabjańskim.

Sylwia Palgan


12 czerwca 2012

Peneplena zaprasza na safari

„Fauna Afryki Wschodniej” to tytuł slajdowiska autorstwa Elżbiety Kawki. Nasza absolwentka opowie o ożywionej przyrodzie wschodniej części Czarnego Lądu. 20 czerwca o godzinie 1515 zapraszamy do pracowni geograficzno-podróżniczej wszystkich zainteresowanych biologią i geografią.

Sylwia Palgan


Przez dżunglę Malajów

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza swoich członków a także zainteresowanych biologią i geografią na spotkania w środę 13 czerwca o godzinie 1515 na wędrówkę po wyspach Archipelagu Malajskiego. O jednej ze swych podróży przez Archipelag opowie Przemysław Fabjański.

Zapraszamy do pracowni geograficzno-podróżniczej.

Sylwia Palgan


23 kwietnia 2012

Indie – kulturowy tygiel

Dyrektor Przemysław Fabjański wygłosi we wtorek 24.04 kolejny wykład o kulturowym zróżnicowaniu subkontynentu indyjskiego. Początek o godzinie 1600 w siedzibie Górnośląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Sylwia Palgan


W Tatry z Profesorem Swadźbą

Koło Geogarfów „Peneplena” zaprasza w środę 25.04 do sali geograficznej na spotkanie z wybitnym znawcą tematyki tatrzańskiej – Panem Profesorem Janem Swadźbą, wieloletnim nauczycielem matematyki w Słowaku i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Zapraszamy do sali 213 o godzinie 1515.

Sylwia Palgan


4 kwietnia 2012

Mit dem Fahrrad nach Malaga, czyli rowerem do Malagi

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza 11 kwietnia o 1515 do sali geograficznej. Gościem „Penepleny” będzie Pan Helmut Sonnenschein z Nadrenii-Palatynatu, który w języku niemieckim przedstawi ilustrowaną zdjęciami opowieść pt. „Mit dem Fahrrad nach Malaga”. Tłumaczem będzie Thomas Trabinski z klasy 1D. Zapraszamy miłośników podróży oraz uczniów zainteresowanych rozwojem umiejętności językowych, przede wszystkim specjalizacje z języka niemieckiego.

Sylwia Palgan


20 lutego 2012

Na dach świata do pracowni geograficznej

„Od Sikkimu do Pokhary, czyli wzdłuż Himalajów” to tytuł odczytu naszych absolwentów, którzy w 2011 roku przemierzali subkontynent indyjski podziwiając zapierające dech widoki najwyższych gór Ziemi. Koło Geografów „Peneplena” oraz Piotrek Tutaj zapraszają w środę 22 lutego o godzinie 1515 do pracowni geograficznej AZSO (s. 213 I p.)

Sylwia Palgan


16 stycznia 2012

Zwrotnikowa dżungla w zaśnieżonym Słowaku

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza w środę 18.01.2012 o godz. 1515 na ilustrowany zdjęciami odczyt Jana Wojnarowskiego pt. „Dżungla, wyspy i świątynie Angkoru”.

Sylwia Palgan


15 lipca 2011

Żydzi a historia Europy

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza na odczyt Jakuba Szuby pt. „Wpływ kultury żydowskiej na rozwój Europy”. Początek w środę 16.11 o godzinie 1515 w sali 213.

Peneplena


8 lipca 2011

„Dżungla, wyspy i świątynie Angkoru.” Jan Wojnarowski

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza w środę 09.11.2011 o godz. 1515 na ilustrowany zdjęciami odczyt Jana Wojnarowskiego pt. „Dżungla, wyspy i świątynie Angkoru”.

Peneplena


1 lipca 2011

Perła Antyli w Słowaku

Koło Geografów „Peneplena” zaprasza w środę (26.10 – godz. 1515, s. 213) na spotkanie z podróżnikiem, indologiem i znawcą problematyki latynoamerykańskiej Panem Piotrem Orechwo, który podobnie jak duża część śląskich podróżników jest absolwentem Słowaka. Odczyt pt.: „Hawana i piraci z Karaibów” ilustrowany jest zdjęciami autora z jego pobytów na Kubie. Zapraszamy Licealistów i Gimnazjalistów zainteresowanych rozwojem zainteresowań historycznych i geograficznych.

Peneplena