Zapraszamy na 23. Peneplena Travel Festival – 5. Chorzowski Tydzień Podróży

Koło Geografów „Peneplena” przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Akademickim Zespole Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie, pod naukowym patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego, wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka i Chorzowskim Centrum Kultury, jest pomysłodawcą i organizatorem festiwalu podróżniczego pn. 23. Peneplena Travel Festival – V Chorzowski Tydzień Podróży. Zainaugurowana w 1990 roku impreza odbywa się w dniach 28.11-3.12.2011 r.
 
Spotkania z podróżnikami, wywodzącymi się między innymi z chorzowskiego Słowaka, głównego kreatora podróżniczych pasji na Śląsku, odbywają codziennie w Auli Krzemienieckiej AZSO (ul. Dąbrowskiego 36, sala 401 – III piętro). W czwartek (1.12) gospodarzem imprezy jest Chorzowskie Centrum Kultury (ul. Sienkiewicza 3). Piątkowe dopołudnie (2.12.2011), jak co roku, przeznacza się na Podróżniczy Maraton Słowaka, w czasie którego swymi globtroterskimi dokonaniami chwalą się uczniowie i najmłodsze pokolenie Absolwentów. W tym roku o swych rodzinnych stronach opowiadają także obcokrajowcy uczący się w chorzowskim Słowaku oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego ze Świętochłowic, którego nauczyciele i uczniowie podróżowali w tym roku po subkontynencie indyjskim.
 
Gościem honorowym tegorocznego Festiwalu będzie Jej Ekscelencja Monika Kapil Mohta – Ambasador Republiki Indii w RP, która spotka się z młodzieżą Słowaka, uczestnikami wakacyjnej wyprawy do Indii i w Himalaje oraz nauczycielami Akademickiego Zespołu, którzy od 2010 roku podróżują śladami swoich uczniów i absolwentów.
 
Piątkowe popołudnie (2.12.2011) przeznaczono na 15.000-kilometrową podróż po Indiach wędrówkę po, urozmaiconą relacją Dyrektora Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie – Przemysława Fabjańskiego, który od 1991 roku organizuje znane w środowisku geograficznym i podróżniczym Europy szkolne wyprawy geograficzne w odległe rejony kuli ziemskiej, których celem jest między innymi:
  • poznawanie środowiska przyrodniczo – geograficznego odwiedzanych regionów,
  • zapoznawanie się z kulturą i zróżnicowaniem religijnym na omawianym obszarze,
  • prowadzenie obserwacji przyrodniczych oraz socjologicznych oraz wykształcenie umiejętności ich gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania,
  • rozwijanie poczucia tolerancji oraz wrażliwości,
  • kreowanie postaw otwartych, wolnych od szowinizmu, przesądów rasowych, narodowych oraz religijnych uprzedzeń,
  • pomoc ludziom biednym oraz ofiarom klęsk żywiołowych i prześladowań politycznych,
  • kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
  • nauka zachowania się w sytuacjach nietypowych,
  • kształtowanie postaw proekologicznych,
  • rozwijanie pasji poznawczych,
  • wykonywanie i opracowanie dokumentacji fotograficznej oraz wzbogacenie zbiorów etnograficznych dla celów ekspozycyjnych,
  • prowadzenie odczytów, pokazów slajdowych i prezentacji multimedialnych dla młodzieży szkolnej, studentów i nauczycieli przyrody geografii z całej Polski oraz na festiwalach podróżniczych w kraju i zagranicą.
W wyprawach chorzowskiego „Słowaka”, bo tak popularnie zwane jest jedno z najlepszych liceów na Śląsku, wzięło udział w ich dwudziestoletniej historii kilkuset uczniów i absolwentów. Młodzi podróżnicy w czasie dwumiesięcznych pobytów poza Europą poznawali Indie, Nepal, Pakistan, Bangladesz, Sri Lankę (tam między innymi uczestniczyli w odbudowie szkoły zniszczonej przez tsunami), Tajlandię, Birmę, Laos, Kambodżę, Wietnam, Malezję, Singapur, Brunei, Indonezję, a jako jej absolwenci przemierzają naszą planetę wszerz i wzdłuż. W tym roku licealiści z Chorzowa połączyli pasjonującą podróż po Indiach z pracą jako wolontariusze w domach opieki w Kalkucie, prowadzonych przez Zgromadzenie Sióstr Miłości (bł. Matki Teresy). Szczególne walory poznawcze, ale przede wszystkim wychowawcze wypraw, przejawiające się miedzy innymi przygotowywaniem polskiej młodzieży do dialogu międzykulturowego zaowocowały objęciem ostatniej ekspedycji patronatem Parlamentu Europejskiego.
 
Wyprawowi absolwenci spotkają się w sobotni wieczór z okazji 20-lecia szkolnych wypraw geograficznych Słowaka.
 
Efekty działalności geograficzno?poznawczej prowadzonej w Liceum Słowackiego przejawiają się chociażby w postaci dużej liczby laureatów i finalistów Olimpiady Geograficznej, także na szczeblu międzynarodowym, pozwalającej na plasowanie się szkoły w ścisłej krajowej czołówce (7. miejsce w Polsce), powszechnym wyborem przez jej absolwentów studiów przyrodniczych i przede wszystkim popularyzacją aktywnych form zdobywania wiedzy, poprzez poznawanie środowiska geograficznego i społecznego w czasie wyjazdów w różne rejony świata. Niewątpliwie chorzowski Słowak jest „kuźnią” młodych globtroterów, a jego uczniowie i absolwenci „zarażają” pasją poznawczą swoich kolegów z innych szkół w kraju a także w partnerskich szkołach zagranicą.
W uznaniu osiągnięć Koła Geografów „Peneplena”, wyróżniono je członkostwem The Royal Geographical Society w Londynie i National Geographic Society w Waszyngtonie.
Patronat naukowy nad 23. Peneplena Travel Festivalem objęło Polskie Towarzystwo Geograficzne, zaś patronat honorowy J.E. Ambasador Republiki Indii w RP Monika Kapil Mohta, J. M. Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Wiesław Banyś oraz Prezydent Miasta Chorzów Pan Andrzej Kotala.
W czasie festiwalu wolontariusze Polskiej Akcji Humanitarnej – uczniowie chorzowskiego Słowaka i jednocześnie uczestnicy ostatniej wyprawy przeprowadzą zbiórkę pieniężną na pomoc ofiarom klęski suszy w Somalii.