12 Lip 2015

XVI Szkolna Wyprawa Geograficzna rusza do Azji

0 Komentarzy

13 lipca 2015 r. o godzinie 6.30 wyrusza z Chorzowa XVI Szkolna Wyprawa Geograficzna ?Indie – Nepal 2015?. W czasie ponad siedmiotygodniowego pobytu na subkontynencie 19-osobowa grupa uczniów i absolwentów chorzowskiego Słowaka przemierzy kilkanaście tysięcy kilometrów poznając zróżnicowanie przyrodniczo-geograficzne i społeczno – kulturowe największej demokracji świata i położonego u podnóży Himalajów, dotkniętego niedawną tragedią, Nepalu.
Młodzi podróżnicy stawiają przed sobą następujące cele:
– poznanie środowiska przyrodniczo?geograficznego subkontynentu indyjskiego,
– zapoznanie z kulturą i zróżnicowaniem religijnym,
– prowadzenie obserwacji terenowych przyrodniczych i socjologicznych, stanowiących materiał dla    późniejszych wykładów, odczytów, artykułów i sprawozdań,
– rozwijanie poczucia tolerancji,
– kreowanie postaw wolnych od szowinizmu, przesądów narodowych i religijnych uprzedzeń,
– kształtowanie umiejętności organizacyjnych,
– naukę zachowania się w sytuacjach nietypowych,
– zebranie materiału filmowego i fotograficznego dla celów popularyzatorsko?ekspozycyjnych,
– zebranie eksponatów etnograficznych z przeznaczeniem muzealnym,
– praca w charakterze wolontariuszy w ośrodkach Sióstr Miłości w Kalkucie oraz na rzecz ofiar trzęsienia ziemi w Nepalu.

Licealiści ze Słowaka rozpoczną swą przygodę z Orientem w Delhi. Stamtąd skierują się na południe do pustynnego Radżasthanu, gdzie część zaplanowanej trasy przez Pustynię Thar pokonają na grzbietach wielbłądów. Z Radżasthanu ruszą na wschód, do Kalkuty gdzie będą pracowali jako wolontariusze w ośrodkach dla cierpiących dzieci i dorosłych, prowadzonych przez kontynuatorki wielkiej misji Matki Teresy.
Kilkanaście dni spędzą w zawieszonym pod dachem świata, jednym z najbiedniejszych krajów ? Nepalu. W Katmandu pracować będą jako wolontariusze, pomagając młodym Nepalczykom w otrząśnięciu się z pourazowej traumy. Wiozą dla nich trochę sprzętu sportowego, w tym popularne w Azji koszulki z nazwiskami słynnych piłkarzy, przybory szkolne oraz środki finansowe zebrane podczas spontanicznie organizowanych akcji charytatywnych. Młodzi podróżnicy udowodnią, że polską młodzież stać na bezinteresowne wspieranie biednych i cierpiących, co w naszym kraju nie jest jeszcze zjawiskiem powszechnym. Ich wolontariat, będzie jak mam nadzieję, przykładem dla rówieśników i wartościową wizytówką Polski dla mieszkańców tych regionów Azji, a także odwiedzających ją turystów z różnych zakątków Ziemi.
Drugi etap wyprawy rozpocznie się od pobytu w świętym mieście hindusów ? Waranasi, zaś dalsza tras będzie wiodła przez sikhijski Amritsar, muzułmański Kaszmir i buddyjski, bajeczny i mistyczny Ladakh. Wyprawowe ?ostatki? poświęcą pełnej mogolskich monumentów Agrze i Fatehpur Sikri, zaśa ostatnie chwile w indyjskiej metropolii ? Delhi. Powrót z wyprawy nastąpi 4 września, a oficjalne powitanie w poniedziałek 7 września o godzinie 9.30 w holu Akademickiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 36.

Relacja na naszej stronie! Zapraszamy

[do góry]